


Információk, érdekességek
Mi az a „szabadságbetegség”?
2014. augusztus 20.
Kivel ne fordult volna elő, hogy végre egy hajtós időszak után jött a várva várt nyaralás vagy szabadság, mégis az első pár napot ő vagy egy családtagja betegen töltötte. Ezt a jelenséget angolul „leisure sickness”, azaz szabadidő-betegségnek hívják a szakemberek.
A betegség hétvégén, ünnepnapokon vagy szabadság idején jelentkezik. Férfiaknál gyakrabban fordul elő. A betegség kezdete vagy első epizódja gyakran társul egy adott új életeseményhez (pl. házasság, gyermek születése, munkahelyváltás, nyugdíjazás), amit egy erős stressz vált ki az új élethelyzet miatt.
Ilyen tünetekkel jár
A tünetek között szerepel: fejfájás, akut fáradtság, álmatlanság, hányinger, hányás, megfázás vagy influenzaszerű tünetek, depresszió, ingerlékenység, szorongás, izom- vagy ízületi fájdalom, de gyakran csak általános rossz közérzet.
Bármilyen tünet is legyen, ha újra visszaáll a régi rutin vagy beindul a munka, a tünetek elmúlnak.
Nyáktömlő-gyulladás a térdfájdalom hátterében
2014. augusztus 17.
A térdfájdalom sokak visszatérő vagy állandó problémája, mely a fiatalabbakat ugyanúgy érintheti, mint az idősebb korosztály tagjait. Míg leggyakrabban elsősorban porckopás áll a probléma hátterében, addig sérülés, túlerőltetés után fellépő nyáktömlő-gyulladás - azaz bursitis - is húzódhat a kellemetlen panasz mögött. A sokakat érintő problémáról dr.Váradi Éva főorvosnő beszélt.
Nyáktömlők a testben
A testben lévő izmok, csontok, inak közt úgynevezett nyáktömlők helyezkednek el, melyek a csontokon való könnyed, akadálytalan mozgást biztosítják. Testszerte számtalan helyen fellelhetőek, pl. a könyöknél, vállnál, térdnél. Ez utóbbinál több nyáktömlő is található, így ez a rész különösen ki van téve nyáktömlők gyulladásának. Ez leggyakrabban sérülések, rheumatoid arthritis, fertőzés, illetve sok térdelés következtében jön létre, amikor nagy mennyiségű folyadék, esetleg vér halmozódik fel a bursa (nyáktömlő) zsákjában. A nyáktömlők ekkor begyulladnak, megdagadnak, fájdalmasan feszülnek - mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.
A térd nyáktömlő gyulladásánál a leggyakrabban érintett a térdkalács előtt elhelyezkedő prepatellaris bursa.
Alattomos betegség: lassan alakul ki a lúdtalp
2014. augusztus 16.
Krónikus gyulladásokat, ín-, izombetegségeket, erős fájdalmat okozhat a lúdtalp, amely miatt nagyon sokan szenvednek, de a többség már csak akkor megy el orvoshoz, amikor jelentős, rendszeresen visszatérő fájdalmai vannak. A mozgásszervi specialista azonban figyelmeztet, vannak jelek, amelyeket érzékelve még időben orvosolni lehet a problémát.
A lúdtalp kialakulásának számos oka lehet. Legnagyobb százalékban örökletes tényezőről beszélhetünk, de több olyan rizikófaktor is előidézheti, amelyet el lehetne kerülni némi odafigyeléssel. Helytelen terhelés, túlterhelés, túlsúly, extrém lábbeli viselése is hozzájárulhat a lúdtalp kialakulásához. Dr. Börzsei-Knoll Veronika, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ ortopéd-traumatológusa hangsúlyozta, a panaszok mihamarabbi észlelése után minél előbb keressünk fel egy ortopédust.
– A lúdtalp és a tünetei is fokozatosan alakulnak ki és sajnos a legtöbben csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor fájdalmat is éreznek. Ez azonban már a betegség kései fázisa, amely nem visszafordíthatatlan ugyan, de el lehetne kerülni – fogalmazott Dr. Börzsei-Knoll Veronika.
Halálos probléma a szájban
2014. augusztus 15.
Magyarország világelső a rosszindulatú szájüregi daganatok előfordulásának listáján az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint. Az okok életmódbeli és szájhigiénés hiányosságokra vezethetők vissza. A korai felismerés megoldást jelenthetne a magas halálozásra, de ehhez időben el kellene menni fogorvoshoz.
Sajnos Magyarországon nem divat a dentális esztétika sem, sok közszereplő rossz példával, pontosabban rossz foggal jár elöl.
„A rosszindulatú szájüregi daganatok drasztikus elszaporodása a dentális kultúra hiányosságainak az eredménye. De ahhoz, hogy a lakosság száját rendbe tegyük, először a fejekben kell rendet tenni” - vélekedik Dr. Czinkóczky Béla fogszakorvos, szájsebész, az elrontott és speciális implantációs esetek szakértője.
Hozzátette: „Sajnálatos, hogy a nálunk sokkal rosszabb gazdasági körülmények között lévő országokat is sikerült megelőzni a rosszindulatú szájüregi daganatok betegszámaival. Az európai átlag háromszorosa a hazai daganatos betegek száma. Ez egy emberöltő kétes eredménye, egy hosszú idő alatt kialakult állapot, és legalább ilyen hosszú idő, amíg kedvező változás áll majd be” - mondta Dr. Czinkóczky Béla.
Nyelőcsőgyulladás: reflux és ételallergia is okozhatja
2014. augusztus 08.
Nyelési nehézség, vagy fájdalom hívhatja fel rá a figyelmet, de hasi fájdalmat is okozhat. A nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, kezelni ezért minden esetben az alapbetegséget kell.
Jellegzetes panaszok
A nyelőcsőgyulladás első tünetei az akadályozott nyelés – dysphagia – vagy a fájdalmas nyelés – odynophagia. Bármelyikről is legyen szó, mindkét esetben orvoshoz kell fordulni, hogy a háttérben álló okokat felderítsük – figyelmeztet dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusa. A nyelőcső gyulladására utalhat az említett panaszok mellett a hasfájás, étvágytalanság, hányinger, esetleg hányás, köhögés és gyomorégés.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...156157158...260