


Információk, érdekességek
Az őszi nátha gyakori szövődménye
2013. szeptember 30.
Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ennél fogva a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - igen gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész a szövődmények megelőzésének fontosságára hívja fel a figyelmet.
Egyszerű náthával is kezdődhet
Az orrmelléküregek az orrüreggel nyílások által összeköttetésben lévő, belülről nyálkahártyával borított, levegővel telt csontüregek az arckoponya csontjaiban. Az orrmelléküregekben egészséges körülmények közt termelődő nyákot a nyálkahártyán jelen lévő mikroszkópikus méretű csillók továbbítják az orrüregbe, majd innen hátra a garat felé. Ha nátha, vagy felső légúti gyulladás következtében kialakult orrüregi gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, nyálkahártya bélelésük megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik – fejti ki részletesen a probléma okait Dr. Augusztinovicz Mónika.
Ne adjon esélyt a cukorbeteg lábszárfekélynek!
2013. szeptember 30.
A cukorbetegek száma világszerte rohamosan növekszik, amelynek egyik leggyakoribb és legsúlyosabb szövődménye a lábszárfekély, amely akár az alsó végtag elvesztéséhez is vezethet. Magyarországon évente körülbelül 4.000 lábat kell amputálni, pedig a cukorbeteg láb kialakulása megelőzhető lenne egy gyors, egyszeri vizsgálattal, amelyet két speciális készülékkel, szöveti oxigénszintmérővel és lézer dopplerrel végeznek.
Minden nyolcadik cukorbeteg találkozik a cukorbeteg láb problémájával. Bár az esetek többségében a betegség kialakulása után 8-10 évvel kezd igazán veszélybe kerülni a láb, ennél sokkal előbb érdemes foglalkozni a témával, hogy az esetleges szövődmények kiküszöbölhetők legyenek.
Közösségben terjedő bőrbetegségek
2013. szeptember 15.
Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy gyermekünk bőre teljesen egészséges, akkor is gondolnunk kell arra, hogy a közösségben előfordulhatnak fertőző bőrbetegségek, amelyeket elkaphat a kicsi.
Amikor gyermekünk először megy közösségbe, elsősorban azon aggódunk, hogy fog az anyukáról leválni, hogy illeszkedik be a kortársak közé, hogy „viselkedik”. Külön aggodalom, ha a kicsinek valamilyen ok miatt több odafigyelésre van szüksége, pl. laktózérzékeny, vagy ha más miatt különbözik a többiektől, pl. ekcémás, vagy pikkelysömörben, esetleg egyéb krónikus bőrbetegségben szenved. Hamar kigúnyolják akkor is, ha a test bármely részén nagyméretű anyajegye, értágulata van. Ezeket a problémákat érdemes előre megbeszélni az óvónőkkel, gondozónőkkel. Jó, ha tudják, hogy nem fertőz, és segítségüket kell kérni abban, hogy a többi gyerek elfogadja, megszokja gyermekünk „másságát”.Előfordulhat, hogy ilyen esetekben a bőrgyógyásztól igazolást is be kell szereznünk, mivel az óvodában, bölcsődében nem egészségügyi szakemberek dolgoznak.
Mi az a milliókat érintő kirakatbetegség?
2013. szeptember 14.
Napjaink egyik tömegeket érintő problémája a kirakatbetegség. Érdekes, hogy a névvel viszonylag keveset találkozunk, ám maga a kór nem is annyira ismeretlen az emberek számára, sőt, a környezetükben, vagy akár a családjukban is találkozhattak már vele. Hogy mi is az a kirakatbetegség, és hogyan alakul ki, arról dr. Babai László orvos - természetgyógyász beszél.
A fájdalom kényszerít megállásra
„A kirakatbetegség egy, a verőereket érintő érszűkület. Lényege, hogy terhelésre jelentkezik, tehát ha az illető sportol, vagy sétál. Ezért is hívják kirakatbetegségnek: amikor az ember járkál, bizonyos távolság megtétele után a fájdalom annyira erős lesz, hogy meg kell állnia, hogy enyhüljön az érzés. A külső szemlélőnek ez úgy tűnik, mintha kirakatokat nézegetne, pedig csupán arra vár, hogy újra el tudjon indulni. Amikor a láb pihen, akkor a felhalmozódó salakanyagot a vér elszállítja, így a nyomás és a fájdalom enyhül. Ezután az ember újra megindul, megtesz 20, 30, 50 métert, és újra megáll, mert a fájdalom ismételten előjön.”
A migrénesek agyának más a szerkezete?
2013. szeptember 10.
Szerkezeti különbségek mutathatók ki a migrénes betegek és az egészséges emberek agya között - állítja meg egy dán tanulmány.
A Neurology című szaklapban megjelent írásban húsz különböző kutatás adatait elemezték dán tudósok - adta hírül a BBC. A migrénesek agyának fehérállományában elváltozásokat és apró károsodásokat fedeztek fel, azonban az eltérések okai és hatásai egyelőre nem ismeretesek. A tudósok szerint újabb kutatások szükségesek a felfedezés magyarázatához.
A tanulmányok mágneses rezonanciás képalkotó eljárással készült agyi felvételeit Messoud Ashina, a Koppenhágai Egyetem ideggyógyásza elemezte. Az egészséges személyekhez képest a migrénesek leletein gyakoribbak voltak a fehérállomány rendellenességei és a szélütésszerű károsodások, mindenekelőtt azoknál a betegeknél, akik migrénaurát, azaz káprázásjellegű látási zavart is tapasztaltak.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...171172173...259