Információk, érdekességek

Vigyázat bélférgek!

2015. december 17.

cérnagiliszta Az emberben élősködő férgek számos súlyos betegséget okozhatnak, s főként a trópusokon gyakoriak. A mérsékelt égövön, így hazánkban is a kevésbé veszélyes fajtáik fordulnak inkább elő, bár némelyik így is sok kellemetlenség oka lehet. Valamennyi bélféreg esetén legfontosabb a gyors, szakszerű ellátás, de leginkább a megelőzésre, a higiéniás rendszabályok betartására kellene figyelnünk.

Cérnagiliszta

A bélférgek közül hazánkban leggyakrabban az Enterobius vermicularis (régebbi nevén Oxyuris vermicularis) magyarul cérnagiliszta okoz megbetegedést, elsősorban az óvodás és kisiskolás korosztályban.

  • Így terjed a cérnagiliszta

Egyes adatok szerint e közösségekben akár a gyermekek 20%-a is fertőzött lehet. A néhány milliméter hosszú karcsú, fehér féreg csak az emberben fordul elő, és emberről emberre terjed. Terjesztésében a féregpetével fertőzött tárgyak, törölköző, ágynemű, WC csésze, ajtókilincs, vagy akár szálló por játszhatnak szerepet, és így fertőződhetnek meg a gyermekek környezetében élő felnőttek, elsősorban a szülők is.


Ellenálló baktériumok

2015. december 15.

Az indokolatlan, helytelen és túlzott antibiotikum-használat miatt az elmúlt években az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok jelentek meg. Ez az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázat a világon és ezen belül Európában is, amely ráadásul nem csak a beteg emberek gyógyítását, hanem az állategészségügyet is érinti… 

Az Európai Betegségmegelőzési- és Járványügyi Központ (ECDC), az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a napokban hozta nyilvánosságra ezzel kapcsolatos tanulmányát, amely az emberekre, állatokra és élelmiszerekre vonatkozó adatok összevont elemzését tartalmazza, és amelyhez hasonló eddig még nem készült Európában.

Az Európai Bizottság kérésére készült elemzés öt különböző európai adatszolgáltatási hálózat eredményeit foglalja egybe. Az úgynevezett monitorozási hálózatokban az Európai Unió tagállamai, valamint Izland, Norvégia és Svájc vesznek rész. Az ellenálló baktériumok elleni küzdelem egyik kulcsa, hogy a szakemberek és a döntéshozók minél pontosabb képet kapjanak az antibiotikumok felhasználásról. Ezt a célt szolgálja a különböző adatgyűjtési rendszerek (emberi és állatgyógyászati) eredményeinek összefoglalása. A jelentés annak a sorozatnak az első közleménye, amelyeket az EMA, az EFSA és az ECDC a különböző monitorozási hálózatok által gyűjtött adatok alapján tervez nyilvánosságra hozni.


Ne legyen levegő szűkében, inkább forduljon orvoshoz még ma!

2015. december 05.

Világszerte több mint 210 millió ember érintett a krónikus obstruktív tüdőbetegségben, ami egy progresszív, de kezelhető megbetegedés. A tünetek még időben való felismerése és megfelelő kezelése hozzájárul a légzésfunkció hanyatlás lassításához, ezzel javítva a betegek életminőségét. 

Légzőszervi panaszok esetén azonnal forduljanak orvoshoz!

Magyarországon félmillióra becsülik a COPD-ben szenvedő betegek számát, akiknek mindössze 20%-át diagnosztizálták. A többi beteg, akik egyelőre nincsenek betegségük tudatában, fokozatos légzőszervi romlást tapasztalnak, amelyet folyamatos zihálás, légszomj, sípoló vagy nehézlégzés, gyakori, meg nem szűnő köhögés, valamint fáradékonyság kísér. Sajnos a betegek gyakran addig halogatják az orvoshoz fordulást, hogy mire felismerik a COPD-t, addigra a tüdőfunkciójuk 50%-a már elvesztett. Ezért, mint a legtöbb betegség esetében itt is meghatározó fontosságú a korai felismerés illetve megfelelő fenntartó terápiás kezelés, amellyel csökkenthető a betegség progressziója és élhetőbb, hosszabb élet biztosítható a beteg számára.

A COPD jelentős fizikai és érzelmi hatással van a betegekre

Nagyon fontos, hogy az egészségügyi szakemberek, háziorvosok mellett a betegek is odafigyeljenek a korai COPD-re utaló jelekre, ezzel csökkentve a tüdőben keletkező károkat. Ez különösen igaz azokra, akik családi öröklődés, dohányzás, vagy munkahelyi környezet miatt fokozottan kitettek a COPD veszélyeinek.


Mikortól számít kórosnak az inzulin- és a vércukorérték?

2015. november 30.

Az inzulinrezisztencia kifejezés lassan beépül a köztudatba, de sokan még mindig nem tudják, pontosan miről is van szó, mikor beszélünk IR-ről, és mikor cukorbetegségről. 

Mivel ez a betegség igen sok embert érint, ráadásul jellemzően nem egymagában jelentkezik, így dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa összegzi, miben is áll maga a betegség, és milyen értékeket tekintünk kórosnak a vizsgálatok során.

IR vagy cukorbetegség

A cukorbetegség ma már nem ismeretlen igazán senki előtt sem, hiszen találkozhatunk vele lépten-nyomon. Ennek egyik oka, hogy a táplálkozásunk nem megfelelő, ráadásul a mozgásszegény életmód, és az örökletes és szerzett betegségek is hozzájárulhatnak a kialakulásához. Cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy inzulintermelése szenved hibától. A betegség kialakulhat inzulin hiány, vagy rezisztencia miatt is. előbbi esetben nem termel elegendő – vagy semennyi – inzulint a hasnyálmirigy, míg utóbbi esetben egyes sejtek nem képesek megfelelő mennyiségű cukrot felvenni, mivel inzulinérzékenységük csökken.

Az inzulinrezisztencia, mint betegség tulajdonképpen tekinthető a cukorbetegség előszobájának is, de még nem az. Ebben az esetben az inzulintermelés megvan, a hasnyálmirigy dolgozik, de a sejtek inzulin érzékenysége romlik, így nem jutnak elegendő cukorhoz, vagyis éheznek. Hogy a szervezet kompenzálja a problémát, a hasnyálmirigy inzulintermelése fokozódik, így ugyan a sejtek fel tudják venni a magfelelő mennyiségű cukrot, de hosszabb távon ez már gondokat okoz. Az idővel ugyanis a hasnyálmirigy kimerül, az inzulintermelés lelassul, így pedig az IR cukorbetegségbe fordul.


Ezeket érdemes tudni a tüdőgyulladásról

2015. november 30.

Európában évente a gyermekek 3-4%-a betegszik meg tüdőgyulladásban, és az 5 éves kor alatti halálozás 17%-ában ez a kórkép áll. 

Mi az a tüdőgyulladás?

A tüdőgyulladás a tüdő szövetének, ezen belül a légzőhólyagocskák izzadmánnyal kísért gyulladása, amit vírusok, baktériumok, gombák, paraziták, toxikus anyagok belégzése, és autoimmun betegségek okozhatnak

Jellegzetes tünetek

  • A tünetek az esetek többségében jellegzetesek, magas láz, köhögés, nehézlégzés, mellkasi fájdalom, azonban előfordul, hogy hasfájás, hányás, elesettség mellett, típusos légúti panaszok nélkül észlelünk súlyos tüdőgyulladást. Ezek a klasszikus bakteriális fertőzésekre (Pneumococcus, Straphylococcus, Haemophilus) jellemzőek.
  • Enyhébb lefolyásúak, kevésbé súlyos tünetekkel zajlanak az atípusos baktériumok (Mycoplasma, Chlamydia) illetve a vírusok okozta tüdőgyulladások, nem magas láz, elhúzódó köhögés, asztmás nehézlégzés utalhat fennállására.
  • Jellegzetes az influenzaszezonban megszaporodó bakteriális tüdőgyulladások száma, ami kevert fertőzésre utal.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...139140141...260