Információk, érdekességek

A fogkő kialakulásának (3-4-5 valamennyi) oka

2015. november 26.

fogkő A szájüreg kemény felszínein, azaz a fogakon, implantátumokon, protéziseken kialakuló dentális plakk képezi alapját a fogkőképződésnek. A dentális plakk elsősorban baktériumokat, levált hámsejteket, fehérjéket, szénhidrátokat tartalmaz. A plakk képes megkötni az ásványi anyagokat, ezáltal egyre keményebbé válik, elmeszesedik, így alakul ki a fogkő. A fogkő érdes felülete kedvez a további plakkfelrakódásnak. Cikkünkben a fogkő kialakulásának okait, a kezelési lehetőséget vesszük számba.

A táplálkozó ember sajátossága, hogy étkezési és fogápolási szokásaitól függően számolnia kell a fogkőképződés veszélyével. Fogkő felnőtt korban gyakorlatilag mindenkinél megtalálható. Étkezés során a fogak, fogpótlások felszínén kialakul egy vékony, szabad szemmel alig látható plakkréteg a feloldódott ételmaradékokból. Ez a plakk a nyálunkban levő ásványi anyagok hatására kövesedik meg. Szinte minden étel tartalmaz plakk kialakulásához „szükséges” összetevőt. Természetesen léteznek fogbarát, és kevésbé fogbarát élelmiszerek, de a kiegyensúlyozott étkezés feltétele, hogy minden szükséges tápanyag a szervezetünkbe kerüljön, nem fogyaszthatunk folyamatosan fehérje és szénhidrátmentes ételeket, így a fogkő kialakulásának elkerülése, késleltetése szempontjából a dentális plakktól való megszabadulásra kell helyezni a hangsúlyt. 


Turner-szindróma – kislányok genetikai betegsége

2015. november 24.

Létezik egy olyan genetikai rendellenesség, ami a lánygyerekeket érinti, ám sajnos az egyik leggyakoribb genetikai kór, amivel találkozhatunk. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa elmondja, amit a Turner-szindrómáról tudni kell, illetve a tüneteket és a kór kezelését is ismerteti.

Mi az a Turner-szindróma?

A Turner-szindróma (TS) egy olyan betegség, ami csak a lányokat érinti. Egy olyan kromoszóma-rendellenességről van szó, amikor a két női X kromoszóma egyike részlegesen, vagy teljesen hiányzik. Ezt monoszómiának nevezzük, és az ebben szenvedő embriók többsége még kora magzati életben elpusztul. Azonban a Turner-szindróma olyan rendellenesség, amivel megszülethet a gyermek. Ráadásul ennek esélye viszonylag magas, így ez a betegség az egyik leggyakoribb genetikai rendellenesség.

A Turner-szindróma úgy is jelentkezhet, hogy a betegnek csak egyes sejtcsoportjaiban van meg a rendellenesség, míg másokban mindkét X kromoszóma megvan és működőképes. Ekkor mozaikosságról van szó – amikor a tünetek és a betegség szövődményei csökkenhetnek.


Mi okozhat halláscsökkenést?

2015. november 21.

halláscsökkenés

Hallásromlás több okból is bekövetkezhet és lehet átmeneti vagy tartós... 

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát a halláscsökkenés gyakoribb kiváltó okairól és kezelésükről kérdeztük.

Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak: sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak. Amennyiben a hallójáratban, a dobhártyával, vagy a hallócsontokkal van gond, akkor vezetéses halláscsökkenésről beszélünk, ha mélyebben van a probléma, akkor percepciós, vagy idegi halláscsökkenésről van szó.

Gyulladás, elzáródás a külső fülben

Átmeneti halláscsökkenést okozhat a külsőfül-gyulladás, ami elsősorban a hallójárat felázása, ill. mikrosérülése kapcsán alakulhat ki. Jellemzően a medencék, fürdők vizében található baktériumok okozzák, ezért nevezik ezt a betegséget úszófülnek is. Antibiotikumos tamponnal helyileg jól gyógyítható, így az átmeneti hallásromlás is megszüntethető.

Halláscsökkenést okozhat a hallójáratba kerülő idegen test, vagy a túlzott fülzsírtermelődés miatt kialakult fülzsírdugó is. Ha az eldugult fület szakorvos sérülésmentesen, szakszerűen kitisztítja, a hallás is újra a régi lehet.


Tovább Ne Törj!

2015. november 19.

A társadalom elöregedésével egyre jelentősebb problémává váló csontritkulás Magyarországon minden tizedik embert érint. 

csontA csontritkulás kezelésére rendelkezésre állnak hatékony terápiás lehetőségek, a kezelőcentrumokban mégis csak az érintettek kevesebb mint 20%-a fordul meg. A statisztikát tovább rontja, hogy a közel 1 millió beteg döntő többsége (80%-a) idő előtt abbahagyja a terápiát. Sőt, az érintettek fele arról sem tud, hogy csontritkulásban szenved, pedig a betegségnek számos veszélye van – hívta fel a figyelmet a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság a csontritkulás világnapja alkalmából.

Amikor már kevesebb csontszövet termelődik, mint amennyi lebomlik

Harmincöt éves kor felett a szervezet kevesebb csontszövetet termel, mint amennyit lebont: minél nagyobb csonttömegre tett szert valaki korábban, annál kevésbé valószínű, hogy az időskori csontvesztés a csontritkulás stádiumáig fokozódik és ennek következtében törés alakul ki. A megelőzés és a megfelelő terápia kiemelt fontossággal bír, hiszen az első csonttörés megsokszorozza a későbbi törések valószínűségét, a csípőtáji és csigolyatörések pedig könnyen végzetes kimenetelűek is lehetnek.


„Leprás vagyok, kerüljetek” - A bőrbetegségek pszichoszomatikus hátteréről (2.)

2015. november 13.

bőrbetegségek

A bőr nemcsak az elhatárolódás, hanem egyúttal a kapcsolatteremtés szerve is. Abba burkolózva mutatkozunk meg, nem bújhatunk ki a bőrünkből. Cikkünk 2. részében az ekcémáról és a pikkelysömörről beszélgetünk.

Ekcéma

Az ekcéma döntően allergiás eredetű bőrgyulladás, az allergén általában valamilyen a bőrrel közvetlenül érintkező anyag (vegyszer, kozmetikum, festék stb.). A bőrön először vörös folt, majd apró hólyagok jelennek meg, melyek kisebesednek, pörkösödnek és erősen viszketnek. A bőr kiszárad, durva tapintatú lesz. Az ekcéma könnyen felülfertőződik baktériumokkal vagy gombával.

A gyermekkori ekcéma néha az anya-gyerek kapcsolat zavarára utal. Többféle problémát jelezhet – mégpedig gyökeresen ellentétes tendenciákat. Az esetek egy részében az anya frusztrált, bizonytalan, és nem érinti meg, nem simogatja elég gyakran és elég hosszú ideig gyermekét. Sokkal gyakoribb azonban, hogy az anya túlságosan aggódó, félti gyermekét mindenfajta fertőzéstől, s túlságosan steril körülményeket teremt körülötte.

Felnőttkorban nem ritka a foglalkozással összefüggő ekcéma. Fodrászok, kozmetikusok, ápolónők kényszerülnek miatta szakmát változtatni. Saját tapasztalataim, több ekcémás beteg terápiája alapján felmerült bennem a gyanú, hogy a betegség hátterében ilyen esetben az is állhat, hogy tudat alatt elegük van a foglalkozásukból, de ezt még maguknak sem merik bevallani. Végül az allergia, az ekcéma siet a segítségükre, hiszen lehetetlenné teszi a foglalkozás további gyakorlását.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...140141142...260